SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Amii

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 65
ogółem: 8919452
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
Brązowa skóra po radioterapii
42014-09-21 15:35
autor: Michal1302, dodał 2014-09-19 21:52komentuj

Witajcie. Mam do was pytanie, może ktoś będzie w stanie mi odpowiedzieć. Otóż właśnie skończyłem radioterapię - 17 naświetlań na obszar śródpiersia, dawka 30 gy. Skończyłem naświetlania w zeszłym tygodniu, dostałem wypis i niby wszystko ok, ale dzisiaj zauważyłem, że na plecach mam mocno przebarwioną skórę w postaci wielu drobnych brązowych kropek. Nie wiem czy to taka reakcja organizmu czy może sam coś nieświadomie zadrapałem lub za mocno przemyłem. Lekarze pozwalali mi przemywac skórę lekko zwilżoną gazą i tak też robię.
Chyba muszę spróbować zajrzeć jeszcze do lekarza radiologa, mimo że dostałem wypis to może mnie jeszcze przyjmie i coś zaradzi.

Czy ktoś tak miał? Da się coś zrobić z tymi plamkami?

Pozdrawiam

autor: Efka, dodał 2014-09-20 08:28komentuj


> O 21:52, dnia 2014-09-19 Michal1302 napisał(-a):
> Witajcie. Mam do was pytanie, może ktoś będzie w stanie mi odpowiedzieć. Otóż właśnie skończyłem radioterapię - 17 naświetlań na obszar śródpiersia, dawka 30 gy. Skończyłem naświetlania w zeszłym tygodniu, dostałem wypis i niby wszystko ok, ale dzisiaj zauważyłem, że na plecach mam mocno przebarwioną skórę w postaci wielu drobnych brązowych kropek. Nie wiem czy to taka reakcja organizmu czy może sam coś nieświadomie zadrapałem lub za mocno przemyłem. Lekarze pozwalali mi przemywac skórę lekko zwilżoną gazą i tak też robię.
> Chyba muszę spróbować zajrzeć jeszcze do lekarza radiologa, mimo że dostałem wypis to może mnie jeszcze przyjmie i coś zaradzi.
>
> Czy ktoś tak miał? Da się coś zrobić z tymi plamkami?
>
> Pozdrawiam

ale wiesz, że prawdopodobnie byłeś naświetlany przez plecy też? ja jestem po radio ponad rok i nadal mam brązową skórę wszędzie tak gdzie przez nią przechodziły promyki i tak zostanie już. Przez cały czas naświetlań nie myłam skóry wodą i po też dosć długo ale za to nie miałam brzydkich zmian i problemów a jak skóra sie wygoiła to cienka spalona warstwa zeszła pięknie z oliwką po pierwszej kąpieli.
Ja małych plamek nie miałam, ale myślę że możesz iść do tego radiologa nawet jeśli dostałeś już wypis.
Jesli te plamki to spalona przez radio skóra to tak zostanie no może troszkę zblednie, zależy też jak mocny kolor mają.

+0

autor: Michal1302, dodał 2014-09-20 09:12komentuj


Efka, dziękuję za odpowiedź.

Tak, oczywiście wiem, że przez plecy również byłem naświetlany. Nawet przy każdej wizycie plecy były dłużej naświetlane niż klatka piersiowa.
Też nie mam żadnych podrażnień czy złuszczonej skóry, tylko te brązowe kropki. Nie potrafię olreślić czy są bardzo ciemne, chyba nie. Wygląda to jak mocno opalona skóra. Czyli z tego co mówisz najpewniej już mi zostanie :/ Mam nadzieję, że to się chociaż nie powiększy.

+0

autor: Efka, dodał 2014-09-20 13:12komentuj


> O 09:12, dnia 2014-09-20 Michal1302 napisał(-a):
>
> Efka, dziękuję za odpowiedź.
>
> Tak, oczywiście wiem, że przez plecy również byłem naświetlany. Nawet przy każdej wizycie plecy były dłużej naświetlane niż klatka piersiowa.
> Też nie mam żadnych podrażnień czy złuszczonej skóry, tylko te brązowe kropki. Nie potrafię olreślić czy są bardzo ciemne, chyba nie. Wygląda to jak mocno opalona skóra. Czyli z tego co mówisz najpewniej już mi zostanie :/ Mam nadzieję, że to się chociaż nie powiększy.

ja na całej długości kręgosłupa mam trzy piękne brązowe motyle :) miałam naświetlane śródpiersie i brzuch :) jeśli to nie jest jakaś alergia to się nie powiększy :)
ale z kręgosłupem mam problemy boli i nie mogę za długo stać itd, rezonans dopiero w nowym roku będę mogła zrobić ale juz teraz myslę, ze mój kręgosłup dostał za swoje podczas radio, za to płuca ok, a ich wydolność mam lepszą niz niejeden zdrowy człowiek :)

+0

autor: Michal1302, dodał 2014-09-21 15:35komentuj

Niby dzięki radioterapii zmniejsza się ryzyko wznowy, ale z drugiej strony nieźle potrafi sponiewierać organizm. Na dłuższą metę chyba więcej niemiłych skutków jest po naświetlaniach niż po chemii. Dobrze, że płuca masz w dobrym stanie :) Bo ponoć są bardzo narażone podczas naświetlania śródpiersia.

+0

Podobne tematy:Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :