SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Goro

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 61
ogółem: 8915662
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

Chemioterapia - MOPP


MOPP, wyprodukowany w połowie lat 60-tych XX wieku, był pierwszą kombinacją leków stosowanych w leczeniu ziarnicy złośliwej, która przyniosła wyraźne pozytywne rezultaty leczenia.

    Dane statystyczne prowadzone przez ostatnie trzydzieści lat wykazują, że kombinacja ABVD daje lepsze wyniki w leczeniu ziarnicy złośliwej. W dzisiejszych czasach MOPP stosowany jest jako metoda "ratunkowa" po nawrocie choroby lub w przypadku gdy pacjent jest uczulony na któryś ze składników ABVD, ma problemy z sercem lub płucami, co jednoznacznie wyklucza stosowanie kombinacji ABVD.

Skład MOPPu:
 • Chlormetyna
 • Winkrystyna
 • Prokarbazyna
 • Prednizon
 •     Lekarz decydujący o zastosowaniu tej metody powinien zostać poinformowany o Twoich problemach zdrowotnych mających znaczenie podczas leczenia wyżej wymienionymi lekami, ważne jest też czy kobieta chora na ziarnicę złośliwą jest w ciąży.

  MOPP może spowodować trwałą niepłodność. Jeśli istnieje chociaż niewielka szansa na zostawienie nasienia w banku spermy - zrób to. Może to być jedyna okazja, byś miał w przyszłości naturalne potomstwo.

  Leki mogą spowodować utratę włosów. Można zaopatrzyć się w perukę, która jest refundowana - zapytaj o nią swojego lekarza. Prokarbazyna powoduje dużą nadwrażliwość skóry ludzkiej na promienie słoneczne.

      MOPP podawany jest w cyklach trwających 4 tygodnie. Leczenie trwa najczęściej 6 cykli, jednak ich ilość może być różna, jest opracowywana przez lekarza i nie masz na nią wpływu. Dawki leków zastosowane podczas leczenia określane są na podstawie objętości Twojego ciała.

      Dwa składniki chemioterapii najczęściej podawane są w formie wlewu dożylnego. Jeśli pojawi się ból lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia powinieneś poprosić pielęgniarkę lub lekarza o spowolnienie tempa spływania leku. Dwa pozostałe składniki terapii będziesz przyjmować w formie tabletek w przeciągu kilku dni. Prawdopodobnie otrzymasz także leki zmniejszające efekty uboczne chemioterapii - wymioty i problemy żołądkowe.

      Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek efekty uboczne podczas podawania leków powinieneś od razu powiadomić o tym pielęgniarkę (na oddziale dziennym) lub lekarza (w klinice). Najczęściej pojawia się oziębienie organizmu (pomaga okrycie się kocem), częsta potrzeba oddawania moczu. Ból lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia wenflonu powinno być zgłoszone jak najszybciej.

  O czym powinieneś pamiętać?


  - Pij jak najwięcej napojów. Niektóre leki moga powodować zaparcia, poproś lekarza o leki wspomagające.
  - Pytaj lekarza o leki przeciwbólowe, które chciałbyś stosować podczas przerwy w chemioterapii, gdy będziesz w domu. Niektóre z nich rozrzedzają krew, co nie jest wskazane podczas chemioterapii.
  - spytaj lekarza co możesz jeść, a czego nie. Jeden ze składników MOPP wchodzi w reakcje z niektórymi potrawami!
  - Jeden ze składników MOPP powoduje zmiany nastroju, a także zmiany w wyglądzie ciała. Spytaj lekarza jak sobie z tym radzić.
  - chemioterapia może powodować mdłości, nudności, wymioty i utratę apetytu. Lekarz może przepisać Ci leki przeciwwymiotne, które możesz stosować w domu.
  - Nienaturalne zmęczenie organizmu jest najczęściej spotykane u chorych podczas chemioterapii. Odpoczywaj jak najwięcej i nie przemęczaj się. Twoi bliscy z pewnością zrozumieją Twoje "nowe" potrzeby.
  - Kolejny wlew może zostać przesunięty, jeśli będziesz mieć niewystarczającą ilość białych krwinek. Ich ilość może zostać podwyższona przez leki stymulujące produkcję granulocytów w szpiku kostnym. Jeśli zajdzie potrzeba, będziesz musiał je przyjmować. Efektem ubocznym przyjmowania czynników wzrostu jest ból w miejscach, które będą stymulowane do produkcji nowych krwinek (najczęściej kręgosłup). Pomogą Ci wtedy silne leki przeciwbólowe.

  Co jeszcze?


  - Zwróć szczególną uwagę na efekty uboczne i zwiększone interakcje chemioterapii. Dowiedz się jak im zapobiec.
  - Leczenie metodą MOPP zwiększa ryzyko nawrotu choroby (lub powstania białaczki). Ryzyko wynosi 3% w ciągu 5-9 lat po zakończeniu leczenia.  PAMIĘTAJ:
  Strona internetowa nie zastąpi Ci kontaktu z Twoim lekarzem prowadzącym. Wszystko co uważasz za ważne zapisz sobie na kartce i przy najbliższej wizycie porozmawiaj z nim na interesujące Cię tematy. Prywatne wypowiedzi internautów, które znajdziesz w komentarzach, księdze gości, na forum dyskusyjnym czy blogach mogą być niepełne, nie dotyczyć Twojego ośrodka leczniczego a także Twojego stadium klinicznego i obrazu chorobowego, co może oznaczać, że Twoje leczenie może przebiegać całkiem inaczej.
  Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

  _______________________________________________________________
  Komentarze internautów dotyczące tego tekstu. Napisz własną opinię / zobacz więcej opinii.


  Brak wypowiedzi w wybranej kategorii

  : (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
  : copyright - prawa autorskie zastrzeżone :