SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Nessa

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 67
ogółem: 8915668
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
(przyklejony)(zamknięty)Wyciąg z NETYKIETY
02006-01-10 10:58
autor: Baldi, dodał 2006-01-10 10:58ZAMKNIĘTY


czytaj blog
z uwagi na to, że niektórzy wchodzą tu pierwszy raz i nie są obeznani z regułami panującymi w Sieci postanowiłem wkleić tutaj jeszcze raz tekst, który był dostępny w poprzedniej wersji forum.

*** ** *

Podczas korzystania z forum dyskusyjnego konieczna jest nie tylko wiedza techniczna, ale także stosowanie się do zasad powszechnie szanowanych wśród uczestników dyskusji. Istnieje zbiór reguł postępowania znany jako etykieta sieciowa lub krócej netykieta (co jest terminem utworzonym od słów "net" sieć i "etiquette" etykieta). Za złamanie zasad netykiety nie grozi nam sąd, ale reprymenda ze strony bardziej doświadczonych użytkowników sieci.
Zasady etykiety sieciowej zwane są czasem zasadami właściwego czy też cywilizowanego postępowania w Internecie. Niektóre z zasad odnoszą się do formy, a inne do treści wiadomości wysyłanej do forum dyskusyjnego; odwołują się do zdrowego rozsądku i poszanowania innych dyskutantów. Są dość ogólne i mają wiele interpretacji...

Staraj się pisać zawsze na temat. Przed wzięciem udziału w dyskusji zapoznaj się z tematyką i meritum sporu, w którym zamierzasz wziąć udział.

Używaj krótkiej sygnatury. Podpis pod listem lub postingiem - zawierający imię, nazwisko, adres strony WWW czy np. ulubioną sentencję - nie powinien przekraczać pięciu linijek tekstu.

Posługuj się umiejętnie cytatami. Odpowiadając na głos w dyskusji - posting - cytuj TYLKO potrzebne Ci fragmenty, a pozostałe wycinaj. Umiejętne cytowanie jest jedną z najtrudniejszych rzeczy. Zacytowanie całego postingu po to, by napisać zdanie typu "też tak myślę" z reguły świadczy o tym, że jeszcze nie potrafisz sobie poradzić z właściwą edycją tekstu. Warto cytować całe akapity, a przynajmniej całe zdania. Nie zmieniaj cytowanej treści, wyjątkiem może być poprawienie literówki czy innego tego typu błędu, chyba że wiemy, iż nasz adwersarz jest bardzo przyzwyczajony do swoich zasad ortografii. Sygnatury lub podpisu pod postingiem NIE CYTUJE SIĘ; o tym kto i co napisał wiadomo jest z układu wcięć oraz z pierwszej linii automatycznie tworzonej przez forum, w której wpisywany jest autor postingu. Staraj się nie pomylić autorów cytatu - Twoi dyskutanci mogą niezbyt dobrze zareagować na przypisywanie im rzeczy, których nie napisali.

Przemyśl swoją wypowiedź. Przeczytaj swój post jeszcze raz przed wysłaniem. Czy nie jest niepotrzebnie ostry? Czy potrafisz obronić postawione w nim tezy? Czy wnosi coś nowego do dyskusji? Nie odpowiadaj zbyt pospiesznie i zbyt emocjonalnie. Zadawaj jasne i zrozumiałe pytania.

WIELKIE litery oznaczają w listach i postingach krzyk lub podniesiony głos. Wiadomość zawierająca tylko wielkie litery to SZCZEGÓLNIE RAŻĄCY przypadek naruszenia netykiety.

Wybierz właściwy tytuł wiadomości. Tworząc nowy wątek wybierz tytuł odpowiadający treści i krótki zarazem. Zmień tytuł, jeśli uważasz, że dyskusja nie ma już nic wspólnego z tematem.

Nie używaj wulgaryzmów. Nie stosuj w dyskusji wulgarnych słów, epitetów, powstrzymaj się od osobistych wycieczek w stronę Twojego przeciwnika w dyskusji.

Staraj się nie wytykać błędów. Nie zwracaj publicznie uwagi na literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne. Postingi pisze się szybko, bez redaktorów i korektorów, a za żywiołowość w dyskusji płaci się precyzją wypowiedzi. Tobie także może się to zdarzyć, spróbuj wybaczyć innym potknięcia. Niewytykanie błędów traktowane jest jako zalecenie, ale nie reguła. Poprawianie czyichś błędów powinno odbywać się w sposób cywilizowany, bez opatrywania tego złośliwym komentarzem czy wykorzystywania jako argument w sporze. Przeciwnicy takiego podejścia do sprawy argumentują, że sprostowanie publiczne jest konieczne po to, by inni nie popełniali tych samych błędów.

Nie warto być anonimem. W dyskusjach warto używać swojego pseudonimu, a także podawać prawidłowy adres zwrotny, by można było kontynuować ewentualną dyskusję wysyłając e-mail. Ukrywanie pseudonimu czy poczty elektronicznej jest dość kontrowersyjnym zjawiskiem. Anonimowi dyskutanci bronią swojego prawa do prywatności, twierdzą, że dzięki temu można swobodnie dyskutować o problemach nie zwracając uwagi na pseudonim (ewentualnie imię i nazwisko). Anonim czuje się bezkarny: nikt nie wie kim on jest, więc na wiele sobie pozwala i nie czuje się odpowiedzialny za swoje wypowiedzi. Poza forum w rozmowie przedstawiamy się i szanujemy wzajemnie - dlaczego w sieci mamy więc zrezygnować z tych wzorców?

Nie bądź oszustem. Nie podawaj się za kogoś innego i nie pisz w jego imieniu postów; a tym bardziej nie podawaj się za osobę, która często uczestniczy w dyskusji.Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :