SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Sizlipstick

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 63
ogółem: 8915664
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

Metody leczenia ziarnicy - radioterapia


Radioterapia polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego (Roentgena, gamma, kobaltu lub radu) do niszczenia komórek nowotworowych i zmniejszania objętości guzów.

    Leczenie wymaga precyzyjnego ustalenia dawki i pola naświetlań, by zminimalizować uszkadzanie zdrowych tkanek i zajmą się tym onkolodzy-radiolodzy z Twojego ośrodka.

Radioterapia megawoltowa jest klasyczną metodą leczenia ziarnicy złośliwej w stopniu zaawansowania I i II:
 • gdy zajęte są węzły chłonne nadprzeponowe stosowana jest terapia napromieniania tzw. dużych pól czyli naświetla się obszar klatki piersiowej, szyi, węzły pachowe, wnękowe płuc, śledzionowe,
 • gdy zajęte są węzły podprzeponowe, pole naświetlań ma kształt odwróconej litery Y, dzięki czemu naświetlane są węzły chłonne rozwidlenia aorty oraz okołoaortalne i węzły szypuły śledziony.
 •     Dawka promieniowania to około 40-45 Gy w ciągu 4-6 tygodni przez 5 dni w tygodniu - przez pozostałe dwa dni masz szansę zregenerować swój organizm. W stadium zaawansowania IA niektórzy polecają podać 1-3 cykle leczenia cytostatycznego. Przy zaawansowaniu klinicznym IIA i IIIA stosuje się napromienianie wszystkich węzłów chłonnych.

  Jeśli to możliwe - rzuć palenie papierosów. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka płuc.


  Strony powiązane tematycznie z tym dokumentem:
  Klasyfikacja ziarnicy złośliwej opisana jest tu.


  PAMIĘTAJ:
  Strona internetowa nie zastąpi Ci kontaktu z Twoim lekarzem prowadzącym. Wszystko co uważasz za ważne zapisz sobie na kartce i przy najbliższej wizycie porozmawiaj z nim na interesujące Cię tematy. Prywatne wypowiedzi internautów, które znajdziesz w komentarzach, księdze gości, na forum dyskusyjnym czy blogach mogą być niepełne, nie dotyczyć Twojego ośrodka leczniczego a także Twojego stadium klinicznego i obrazu chorobowego, co może oznaczać, że Twoje leczenie może przebiegać całkiem inaczej.
  Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

  _______________________________________________________________
  Komentarze internautów dotyczące tego tekstu. Napisz własną opinię / zobacz więcej opinii.


  fNXISbFM2015-12-09 14:29

  sei fortunata darevvo..spero che la stessa fortuna tocchi a mio suocero che in marzo ha avuto una gastroectomia totale.pero purtroppo con complicanze che avuto della operazione nn puo iniziare chemioterapia.e sta avendo molti problemi con i drenaggi del liquido biliare.queste sono malattie orribili ti mangiano poco alla volta togliendoti tutto.e il dolore e grande.spero con il cuore che lui avra la tua stessa fortuna di vincere il male stesso.perche il suo corpo ha la malattia ma nn la sua anima e forza di combattere per lui e i miei figli che dovranno farsi vedere crescere dal loro nonno.prego dio ogni giorno che questo incubo passi e torni a essere sano e sereno.  anna2014-04-04 13:20

  hej! jestem w trakcie chemioterapii potem czeka mnie jeszcze radioterapia czy ktos moze mi wyjasnic na czym to dokladnie polega ile trwa naswietlanie,czy trzeba sie jakos specjalnie przygotowac itp?? o co chodzi z tym rozrysowaniem?? dziekuje za odp pozdrawiam wszystkich  ,mirama2012-09-04 16:00

  A co z wlosami??  Kasiula31, GG:73825512009-10-22 10:59

  Witam Ewka..Jeśli chodzi o radioterapię to nie ma się czego bać..ja chemię znosiłam okropnie a radioterapie 19 naświetleń minęło bardzo szybko.Najprawdopodopniej nie będziesz musiała zostawac w szpitalu.ja dojeżdżałam codziennie do szpitala 40km, na naświetlonko ,które razem z przebraniem trwało 5 min.przez 10 naświetleń nie odczuwałam nic ..poza lekkim zmęczeniem..Ja miałam naświetlane śródpiersie ..bo został tam mi jeszcze guz..chemia zmniejszyła go o połwę i prawy obojczyk..takze póżniej odczywałam ból gardła i miałam problemy z przełaykaniem(na to dobre sa kisiele i siemie lniane)..POza tym spoko..w tym czasie organizm normalnie się odbudowywał, włoski odrastały, a leukocyty niewiele spadły..choć podczas chemio waliły na łeb na szyje..dodam ze sama dojeżdżałam autem i nie miałam ztym żadnego problemu..także głowa do góry i nie ma się czego bac..zamnim rozpoczniesz radio musza Cie rozrysować to może być trochę kłopotliwe jeśli sie jest rozrysowanym po sama szyję ..ja tam miałam i to w lecie.. ale dałam rade..teraz minęły 2 mies poradio 16listopada mam kontrone TK..mam nadzieje ze wynik będzie zadowalajacy..pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za zadrówko..:)  Ewcia2009-07-09 17:21

  Sorki za błędy w pisowni zagadałam sie troszkę:)
  : (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
  : copyright - prawa autorskie zastrzeżone :