SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Jakas

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 46
ogółem: 8979544
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

Metody leczenia ziarnicy - przeszczep szpiku


Autologiczny przeszczep komórek macierzystych szpiku kostnego stosowany jest w przypadku stwierdzenia oporności pierwotnej lub nawrotu wczesnego.

    Przeszczep szpiku (właściwie: przeszczek komórek macierzystych szpiku kostnego krwi obwodowej) jest coraz częściej stosowany podczas leczenia ziarnicy złośliwej, choć brak jest jednoznacznych danych klinicznych na temat wyższości przeszczepu nad konwencjonalnymi metodami leczenia. Cała procedura trwa około trzech miesięcy - część czasu spędzisz w szpitalu, a część w oczekiwaniu na rozmnożenie Twoich komórek szpikowych, więc bez obaw - nie spędzisz całych trzech miesięcy w szpitalu.

Rozróżniamy 3 rodzaje przeszczepów szpiku:
    Allogeniczny gdzie dawcą jest osoba, której szpik pasuje do szpiku biorcy tak tylko, jak jest to możliwe. W tym celu robi się specjalne badan szpiku, by ocenić zgodność antygenową. Jeśli nie znajdzie się dawcy niezgodnego co do jednego antygenu czasem wykonuje się przeszczep między osobami niezgodnymi co do dwóch antygenów, ale zabieg taki niesie ze sobą o wiele większe ryzyko powikłań.
    Syngeniczny - przeszczep między identycznymi bliźniętami. Wszystkie geny biorcy i dawcy są identyczne, więc istnieje całkowita zgodność tkankowa.
    Autologiczny gdzie ta sama osoba jest dawcą i biorcą szpiku. Jest to odpowiednia metoda dla osób starszych, a także dla tych, którzy nie mogą znaleźć zgodnego tkankowo dawcy. Przeciwwskazaniem może być znaczne uszkodzenie szpiku w wyniku chemioterapii - ze względu na niemożność pobrania dużej liczby zdrowych komórek, które w późniejszym czasie możnaby przeszczepić.

Jeszcze do niedawna w leczeniu ziarnicy złośliwej stosowało się tylko przeszczep autologiczny. Współcześnie z bardzo dobrym skutkiem wykonuje się także przeszczepy od dawców (spokrewnionych bądź nie).


Strony powiązane tematycznie z tym dokumentem:
Informacje o aferezie - pobieraniu komórek macierzystych znajdziesz tutaj.
Więcej o całej procedurze przeszczepienia szpiku dowiesz się stąd.


PAMIĘTAJ:
Strona internetowa nie zastąpi Ci kontaktu z Twoim lekarzem prowadzącym. Wszystko co uważasz za ważne zapisz sobie na kartce i przy najbliższej wizycie porozmawiaj z nim na interesujące Cię tematy. Prywatne wypowiedzi internautów, które znajdziesz w komentarzach, księdze gości, na forum dyskusyjnym czy blogach mogą być niepełne, nie dotyczyć Twojego ośrodka leczniczego a także Twojego stadium klinicznego i obrazu chorobowego, co może oznaczać, że Twoje leczenie może przebiegać całkiem inaczej.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

_______________________________________________________________
Komentarze internautów dotyczące tego tekstu. Napisz własną opinię / zobacz więcej opinii.


Ewela, GG:1111111112011-07-08 16:59

hej jestem chora na ziarnice złośliwą .Zachorowałam w 2010 dostałam 8ABVD nie pomogło więc dostełam 2 DHAP też nie pomogło. Terez czekam na lampy jestem zakfalikowana do autoprzeszczepuandreas 19992011-06-18 13:05

pisze zeby dac wszystkim otuchy i wsparcia nie wiem co bedzie jutro czy za miesiac ale ja jestem juz 6 lat po autoprzeszczepie ostatni PET byl dobry zycze zdrowka i tego samego ANDRZEJ-KWIDZYNGoro, GG:18564422011-02-03 12:07

Minęło już 15 miesięcy od przeszczepu i zaliczam kolejną 4 wznowę, pewnie będę miał jeszcze 1 przeszczep,czyli wszystko od nowa.

PozdrawiamAnia2009-08-14 11:59

Witam Kiedyś tu już pisalam. Dwa razy ziarnica potem bialaczka następnie przeszczep.Teraz na Zdjeciu RTG wyszło zgrubienie opłucnych szczytowych zmiany swoiste wytwórcze nieliczne w szczytach. Czy ktoś mi powie co to może być. Nie mogę żyć w zawieszeniu i się denerwować czekajac na wizytę u lekarza. Chociaż mała podpowiedź.Dzięki pozdrawiam WALCZĄCYCHMonika19762009-01-07 12:34

Witam wszystkich.9 lstopada 2008 roku minął rok od przeszczepu szpiku ( dawcą był mój brat),Klinika Poznań.Przeszczep autologiczny w 2006 roku nie powiódł się , po kilku miesiącach miałam nawrót.Obecnie po drugim przeszczepie czuję się dobrze.16 stycznia wracam do pracy.Mam nadzieję ,że to już koniec mojej ponad czteroletniej walki z ZZ !!! POzdrawiam wszystkich ZZ i ich rodziny z całego serca.
: (c) 2000-2024 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :