SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Paulus77

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 45
ogółem: 8979543
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

Afereza


Afereza jest procedurą, która pozwala pobrać krew obwodową i odseparować z niej konkretny typ białych krwinek. Po rozmnożeniu komórki te mogą stanowić materiał do przyszłego przeszczepu szpiku.


komórka pnia
Komórki pnia to dojrzewające komórki, które rosną i rozwijają się w dojrzałe krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi. Konkretny typ komórek, w które przeobrażą się komórki pnia, jest określany przez potrzeby organizmu. Można jednak wywołać nienaturalny przyrost konkretnego typu komórek nowoczesnymi lekami, tzw. czynnikami wzrostu. Komórki pnia krążą wtedy w krwi obwodowej i mogą być stamtąd zebrane, podobnie jak można je pobrać w trakcie zabiegu chirurgicznego Między tymi komórkami znajdować się także będą komórki pnia. Niemożliwe jest, by od krwi obwodowej oddzielić tylko i wyłącznie komórki pnia, razem z nimi dostanie się także niewielka część czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Wszystko to będzie stanowić materiał do przyszłego przeszczepu szpiku.

Czemu służy afereza?


    Wysokie dawki chemioterapii są najodpowiedniejszym i potencjalnie najlepszym lekarstwem na chorobę nowotworową. Jednakże bardzo agresywna chemioterapia tłumi zdolności szpiku kostnego do produkcji komórek krwi, a komórki pnia są potrzebne, by przywrócić zaburzone funkcje szpiku kostnego. Dlatego właśnie pobiera się je z krwi obwodowej, by potem zamrozić i przechować. Po podaniu pacjentowi wysokich dawek chemioterapii można podać pobrany materiał przeszczepowy. Komórki pnia zasiedlają wtedy szpik kostny i stymulują go do tworzenia nowych komórek krwi.

Jak to się robi?separator
    Aferezę można przeprowadzić dzięki urządzeniu widocznemu na zdjęciu obok - separatorowi, który potrafi wydzielać w krwi obwodowej poszczególne typy komórek np. komórki pnia. Przed zabiegiem dostaniesz dość wysoką dawkę chemioterapii, a kilka dni później leki zwane czynnikami wzrostu. Powodują one, że nowotworzone komórki pnia zaczynają pojawiać się w krwi obwodowej. Kiedy ilość białych krwinek w krwi obwodowej przekroczy pewną ustaloną wcześniej wartość można zacząć aferezę - zabieg, który pozwoli zebrać zdrowe komórki pnia.

    Separator filtruje krew obwodową dzięki wkłuciu w żyłę szyjną grubą. Dojście centralne zakładane jest w znieczuleniu miejscowym na kilka dni przed zabiegiem. Afereza trwa około czterech godzin i jest powtarzana przez kolejne dni do czasu, gdy uda się odseparować dostateczną ilość komórek pnia. Afereza nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak pacjenci mogą czuć dyskomfort - zabieg separacji trwa kilka godzin, następuje także utrata wapnia w organiźmie. Pielęgniarka obsługująca separator poinformuje Cię o rzeczach, na które musisz zwrócić uwagę i po zauważeniu których bezzwłocznie musisz poinformować personel medyczny.

Nie taki diabeł straszny!


    Po aferezach dostaniesz "urlop wypoczynkowy". W ciągu kilku najbliższych tygodni uporządkuj swoje życie, porozmawiaj z tymi, których dawno nie widziałeś, ciesz się każdą chwilą. Niedługo czeka Cię przyjęcie chemioterapii mobilizującej Twój organizm do przeszczepu.


PAMIĘTAJ:
Strona internetowa nie zastąpi Ci kontaktu z Twoim lekarzem prowadzącym. Wszystko co uważasz za ważne zapisz sobie na kartce i przy najbliższej wizycie porozmawiaj z nim na interesujące Cię tematy. Prywatne wypowiedzi internautów, które znajdziesz w komentarzach, księdze gości, na forum dyskusyjnym czy blogach mogą być niepełne, nie dotyczyć Twojego ośrodka leczniczego a także Twojego stadium klinicznego i obrazu chorobowego, co może oznaczać, że Twoje leczenie może przebiegać całkiem inaczej.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

_______________________________________________________________
Komentarze internautów dotyczące tego tekstu. Napisz własną opinię / zobacz więcej opinii.


Brak wypowiedzi w wybranej kategorii

: (c) 2000-2024 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :