SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Renata1988

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 83
ogółem: 8911531
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
Powiększone węzły chłonne szyi. Ziarnica, czy coś innego?
22017-06-29 21:24
autor: dominik86, dodał 2017-06-29 12:57komentuj

Witam,

zdecydowałem się w końcu napisać na forum, bo zaczynam lekko wpadać w paranoję. Mam 32 lata i powiększone węzły chłonne, wszystkie w obrębie szyi. Wszystkie twarde, łatwo przesuwalne. I tak kolejno:

https://adst.mp.pl/img/articles///w...

1) Węzły nad żuchwą, po obu stronach, rozmieszczone symetrycznie - po jednej sztuce na każdej stronie. Oba wielkości 5-6mm, twarde, przesuwalne w każdą stronę, nie bolące, czasami powiększające się, czasami pomniejszające. Lokalizacja Ib na obrazku.

2) Jeden węzeł w lokalizacji Ia ze zdjęcia, pod brodą. Twardy, nie bolący, ruchomy, wielkość 4-5mm.

3) Węzły chłonne szyi, lokalizacja III na zdjęciu. Po jednej sztuce po każdej stronie. Ruchome, nie bolesne, twarde, wielkość 5-6mm, wyczuwalne tylko gdy głowę wygnę do góry.

4) Pojedynczy węzeł chłonny w lokalizacji II. Reszta jak w przypadku poprzednich.

5) Pojedynczy węzeł chłonny nad obojczykiem/u podstawy szyi, wielkość ok. 5mm. Również ruchomy, nie bolesny.

Dodam, że węzły z pozycji 1, 2 i 4 mam "ze sobą" od co najmniej 12 lat. Jako 22 letni chłopak byłem diagnozowany w kierunku ziarnicy (już wtedy węzły miałem od paru lat). Nikt jednak nic nie wykrył. Miałem robione USG szyi, brzucha. Węzły te zawsze wyczuwałem, raz się powiększały, raz malały, czasami były tkliwe w trakcie dotyku. Węzły z pozycji 3 wyczuwam od dwóch lat, z pozycji 5 od niedawna. Nie wiem jednak kiedy się pojawiły, może były już dawno - nie dotykałem się w tych okolicach w poszukiwaniu zmian. Ostatnimi czasy nie daje mi to jednak spokoju i "macam" się cały czas, po kilkanaście razy w ciągu dnia.

Żadnych dodatkowych objawów, jak poty nocne, spadek wagi (wręcz przeciwnie), męczenie się nie, wyższa temperatura nie mam. Ze zdiagnozowanych chorób mam:

1) Brak przegrody nosowej i permanentna bezbarwna flegma spływająca z zatok, zalegająca w gardle.
2) Alergia pokarmowa, wziewna i skórna - na wszystko, od zawsze. Począwszy od brzozy, olchy, leszczyny, przez trawy, krzewy, bylice aż po sierść kota, psa, kurz domowy i roztocza. Dodatkowo nie jem pomidorów, marchwi, orzechów, truskawek, kiwi, brzoskwiń, czereśni, pietruszki i wielu innych (w sumie same cytrusy tylko). Ziemniaki muszę obierać w rękawiczkach, bo skrobia podrażnia mi dłonie i swędzą tak, że nie daję rady. Bardzo sucha skóra na której można rysować.

Regularnie, raz na dwa-trzy miesiące robię pełną morfologię - jest okej, żadnych nieprawidłowości. Poza niewielkimi odchyleniami dzień po treningu (piłka nożna). Miałem robione USG węzłów chłonnych, które zlecił lekarz laryngolog, w sumie na moją prośbę bo sam stwierdził że nie widzi ku temu podstaw. W opisie radiolog napisał, że są to pojedyncze węzły chłonne po obu stronach szyi, największy rozmiarów 12x7mm (jeden z pozycji 3. w tej chwili nawet w dotyku jest mniejszy, niż w dniu badania). Żadnej wzmianki na temat charakteru węzłów. Laryngolog zerknął na zdjęcie i powiedział że jest OK i nie wymaga to dalszego badania. Spirometria w normie. Najnowsze wyniki z dzisiaj:

- Morfologia w normie, wyniki pośrodku wszystkich wartości referencyjnych.
- USG węzłów chłonnych. Największe trzy mają rozmiary 8.4 x 4.3mm, 9.1 x 4.9mm, 10.2 x 5.2mm (to ten, który pół roku temu miał wymiary 12 x 7mm). Pozostałe, włącznie z tym nadobojczykowym mają rozmiary do 5mm.

Czy jest to możliwe, że takie węzły które są "ze mną" już tak długo są zmianą nowotworową? Najbardziej zastanawia mnie nadobojczykowy, bo czytając te wszystkie opisy w internecie można oszaleć. Czy możliwe, że wszystkie są wynikiem alergii?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

autor: Amelia, dodał 2017-06-29 17:09komentuj

Hej. Przede wszystkim ciężko w twoim przypadku mówić o powiększonych węzłach. Za takie uważa się węzły powyżej 10-15 mm. Twoje węzły są wyczuwalne palpacyjnie, ale nie powiększone. Zrób co jakiś czas USG u tego samego diagnosty. Gdyby zaczęły rosnąć lub zaczęło się dziać coś niepokojącego, wtedy należy poszerzyć diagnostykę.

> O 12:57, dnia 2017-06-29 dominik86 napisał(-a):
> Witam,
>
> zdecydowałem się w końcu napisać na forum, bo zaczynam lekko wpadać w paranoję. Mam 32 lata i powiększone węzły chłonne, wszystkie w obrębie szyi. Wszystkie twarde, łatwo przesuwalne. I tak kolejno:
>
> https://adst.mp.pl/img/articles///w...
>
> 1) Węzły nad żuchwą, po obu stronach, rozmieszczone symetrycznie - po jednej sztuce na każdej stronie. Oba wielkości 5-6mm, twarde, przesuwalne w każdą stronę, nie bolące, czasami powiększające się, czasami pomniejszające. Lokalizacja Ib na obrazku.
>
> 2) Jeden węzeł w lokalizacji Ia ze zdjęcia, pod brodą. Twardy, nie bolący, ruchomy, wielkość 4-5mm.
>
> 3) Węzły chłonne szyi, lokalizacja III na zdjęciu. Po jednej sztuce po każdej stronie. Ruchome, nie bolesne, twarde, wielkość 5-6mm, wyczuwalne tylko gdy głowę wygnę do góry.
>
> 4) Pojedynczy węzeł chłonny w lokalizacji II. Reszta jak w przypadku poprzednich.
>
> 5) Pojedynczy węzeł chłonny nad obojczykiem/u podstawy szyi, wielkość ok. 5mm. Również ruchomy, nie bolesny.
>
> Dodam, że węzły z pozycji 1, 2 i 4 mam "ze sobą" od co najmniej 12 lat. Jako 22 letni chłopak byłem diagnozowany w kierunku ziarnicy (już wtedy węzły miałem od paru lat). Nikt jednak nic nie wykrył. Miałem robione USG szyi, brzucha. Węzły te zawsze wyczuwałem, raz się powiększały, raz malały, czasami były tkliwe w trakcie dotyku. Węzły z pozycji 3 wyczuwam od dwóch lat, z pozycji 5 od niedawna. Nie wiem jednak kiedy się pojawiły, może były już dawno - nie dotykałem się w tych okolicach w poszukiwaniu zmian. Ostatnimi czasy nie daje mi to jednak spokoju i "macam" się cały czas, po kilkanaście razy w ciągu dnia.
>
> Żadnych dodatkowych objawów, jak poty nocne, spadek wagi (wręcz przeciwnie), męczenie się nie, wyższa temperatura nie mam. Ze zdiagnozowanych chorób mam:
>
> 1) Brak przegrody nosowej i permanentna bezbarwna flegma spływająca z zatok, zalegająca w gardle.
> 2) Alergia pokarmowa, wziewna i skórna - na wszystko, od zawsze. Począwszy od brzozy, olchy, leszczyny, przez trawy, krzewy, bylice aż po sierść kota, psa, kurz domowy i roztocza. Dodatkowo nie jem pomidorów, marchwi, orzechów, truskawek, kiwi, brzoskwiń, czereśni, pietruszki i wielu innych (w sumie same cytrusy tylko). Ziemniaki muszę obierać w rękawiczkach, bo skrobia podrażnia mi dłonie i swędzą tak, że nie daję rady. Bardzo sucha skóra na której można rysować.
>
> Regularnie, raz na dwa-trzy miesiące robię pełną morfologię - jest okej, żadnych nieprawidłowości. Poza niewielkimi odchyleniami dzień po treningu (piłka nożna). Miałem robione USG węzłów chłonnych, które zlecił lekarz laryngolog, w sumie na moją prośbę bo sam stwierdził że nie widzi ku temu podstaw. W opisie radiolog napisał, że są to pojedyncze węzły chłonne po obu stronach szyi, największy rozmiarów 12x7mm (jeden z pozycji 3. w tej chwili nawet w dotyku jest mniejszy, niż w dniu badania). Żadnej wzmianki na temat charakteru węzłów. Laryngolog zerknął na zdjęcie i powiedział że jest OK i nie wymaga to dalszego badania. Spirometria w normie. Najnowsze wyniki z dzisiaj:
>
> - Morfologia w normie, wyniki pośrodku wszystkich wartości referencyjnych.
> - USG węzłów chłonnych. Największe trzy mają rozmiary 8.4 x 4.3mm, 9.1 x 4.9mm, 10.2 x 5.2mm (to ten, który pół roku temu miał wymiary 12 x 7mm). Pozostałe, włącznie z tym nadobojczykowym mają rozmiary do 5mm.
>
> Czy jest to możliwe, że takie węzły które są "ze mną" już tak długo są zmianą nowotworową? Najbardziej zastanawia mnie nadobojczykowy, bo czytając te wszystkie opisy w internecie można oszaleć. Czy możliwe, że wszystkie są wynikiem alergii?
>
> Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

+0

autor: dominik86, dodał 2017-06-29 21:24komentuj

Hej. Dziękuję za odpowiedź. Czyli nawet ten zlokalizowany u podstawy szyi/w okolicy obojczykowej nie jest powodem do zmartwień? Wszystkie, o których wiedziałem do tej pory staram się kontrolować samemu. Mają stale mniej więcej te same rozmiary - nie zmieniają się. Nie mniej jednak zastanawia mnie to, dlaczego się pojawiają/mogę je wyczuć pod palcem.


> O 17:09, dnia 2017-06-29 Amelia napisał(-a):
> Hej. Przede wszystkim ciężko w twoim przypadku mówić o powiększonych węzłach. Za takie uważa się węzły powyżej 10-15 mm. Twoje węzły są wyczuwalne palpacyjnie, ale nie powiększone. Zrób co jakiś czas USG u tego samego diagnosty. Gdyby zaczęły rosnąć lub zaczęło się dziać coś niepokojącego, wtedy należy poszerzyć diagnostykę.
>
> > O 12:57, dnia 2017-06-29 dominik86 napisał(-a):
> > Witam,
> >
> > zdecydowałem się w końcu napisać na forum, bo zaczynam lekko wpadać w paranoję. Mam 32 lata i powiększone węzły chłonne, wszystkie w obrębie szyi. Wszystkie twarde, łatwo przesuwalne. I tak kolejno:
> >
> > https://adst.mp.pl/img/articles///w...
> >
> > 1) Węzły nad żuchwą, po obu stronach, rozmieszczone symetrycznie - po jednej sztuce na każdej stronie. Oba wielkości 5-6mm, twarde, przesuwalne w każdą stronę, nie bolące, czasami powiększające się, czasami pomniejszające. Lokalizacja Ib na obrazku.
> >
> > 2) Jeden węzeł w lokalizacji Ia ze zdjęcia, pod brodą. Twardy, nie bolący, ruchomy, wielkość 4-5mm.
> >
> > 3) Węzły chłonne szyi, lokalizacja III na zdjęciu. Po jednej sztuce po każdej stronie. Ruchome, nie bolesne, twarde, wielkość 5-6mm, wyczuwalne tylko gdy głowę wygnę do góry.
> >
> > 4) Pojedynczy węzeł chłonny w lokalizacji II. Reszta jak w przypadku poprzednich.
> >
> > 5) Pojedynczy węzeł chłonny nad obojczykiem/u podstawy szyi, wielkość ok. 5mm. Również ruchomy, nie bolesny.
> >
> > Dodam, że węzły z pozycji 1, 2 i 4 mam "ze sobą" od co najmniej 12 lat. Jako 22 letni chłopak byłem diagnozowany w kierunku ziarnicy (już wtedy węzły miałem od paru lat). Nikt jednak nic nie wykrył. Miałem robione USG szyi, brzucha. Węzły te zawsze wyczuwałem, raz się powiększały, raz malały, czasami były tkliwe w trakcie dotyku. Węzły z pozycji 3 wyczuwam od dwóch lat, z pozycji 5 od niedawna. Nie wiem jednak kiedy się pojawiły, może były już dawno - nie dotykałem się w tych okolicach w poszukiwaniu zmian. Ostatnimi czasy nie daje mi to jednak spokoju i "macam" się cały czas, po kilkanaście razy w ciągu dnia.
> >
> > Żadnych dodatkowych objawów, jak poty nocne, spadek wagi (wręcz przeciwnie), męczenie się nie, wyższa temperatura nie mam. Ze zdiagnozowanych chorób mam:
> >
> > 1) Brak przegrody nosowej i permanentna bezbarwna flegma spływająca z zatok, zalegająca w gardle.
> > 2) Alergia pokarmowa, wziewna i skórna - na wszystko, od zawsze. Począwszy od brzozy, olchy, leszczyny, przez trawy, krzewy, bylice aż po sierść kota, psa, kurz domowy i roztocza. Dodatkowo nie jem pomidorów, marchwi, orzechów, truskawek, kiwi, brzoskwiń, czereśni, pietruszki i wielu innych (w sumie same cytrusy tylko). Ziemniaki muszę obierać w rękawiczkach, bo skrobia podrażnia mi dłonie i swędzą tak, że nie daję rady. Bardzo sucha skóra na której można rysować.
> >
> > Regularnie, raz na dwa-trzy miesiące robię pełną morfologię - jest okej, żadnych nieprawidłowości. Poza niewielkimi odchyleniami dzień po treningu (piłka nożna). Miałem robione USG węzłów chłonnych, które zlecił lekarz laryngolog, w sumie na moją prośbę bo sam stwierdził że nie widzi ku temu podstaw. W opisie radiolog napisał, że są to pojedyncze węzły chłonne po obu stronach szyi, największy rozmiarów 12x7mm (jeden z pozycji 3. w tej chwili nawet w dotyku jest mniejszy, niż w dniu badania). Żadnej wzmianki na temat charakteru węzłów. Laryngolog zerknął na zdjęcie i powiedział że jest OK i nie wymaga to dalszego badania. Spirometria w normie. Najnowsze wyniki z dzisiaj:
> >
> > - Morfologia w normie, wyniki pośrodku wszystkich wartości referencyjnych.
> > - USG węzłów chłonnych. Największe trzy mają rozmiary 8.4 x 4.3mm, 9.1 x 4.9mm, 10.2 x 5.2mm (to ten, który pół roku temu miał wymiary 12 x 7mm). Pozostałe, włącznie z tym nadobojczykowym mają rozmiary do 5mm.
> >
> > Czy jest to możliwe, że takie węzły które są "ze mną" już tak długo są zmianą nowotworową? Najbardziej zastanawia mnie nadobojczykowy, bo czytając te wszystkie opisy w internecie można oszaleć. Czy możliwe, że wszystkie są wynikiem alergii?
> >
> > Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

+0

Podobne tematy:Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :