SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Luki

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 7
ogółem: 8911545
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
tylko mój brat mówi do mnie "siostro"
142017-04-02 08:10
autor: Baldi, dodał 2011-08-25 21:44komentuj


czytaj blog
ciekaw jestem Waszych opinii, jak Wy mówicie na pielęgniarki..?

mnie "siostro" zawsze przechodziło przez usta, aż dziw bierze, że niedlugo ruszy kampania spoleczna w temacie wątku informująca o tym, że powinno się mowic do pielegniarek "proszę pani"..

czyż to bez sensu nie jest..?

autor: anetka_945, dodał 2011-08-26 07:39komentuj


to zależy...raz siostro, innym razem proszę pani, a jak jakaś młodziutka pielęgniarka w moim wieku to nawet się zapoznawałyśmy i mówiłyśmy na "ty"

+0

autor: Nessa, dodał 2011-08-26 08:55komentuj

o kurcze...to wyszłam na glupka w szpitalu? Nawet pare dni temu tak sie odezwalam do pielegniarki. Moze zacznę w takim razie Pani pielęgniarko :) to ładniej niż proszę pani :P proszę pani kojarzy mi się z podstawówką. Moim zdaniem przykro, że ma ruszać taka kampania. Przecież żaden z pacjentów nie chciał w ten sposób ich urazić???!!!

+0

autor: INES, dodał 2011-08-26 11:19komentuj

To chciałabym wiedzieć z jakich powodów nie powinno się mówić siostro?

+0

autor: Asowa, dodał 2011-08-26 15:02komentuj

> O 11:19, dnia 2011-08-26 INES napisał(-a):
> To chciałabym wiedzieć z jakich powodów nie powinno się mówić siostro?

To chyba zależało od okoliczności, mówiłam różnie...
Też się zastanawiam dlaczego taka zmiana?

+0

autor: Anetka, dodał 2011-08-26 16:02komentuj

> O 21:44, dnia 2011-08-25 Baldi napisał(-a):
> ciekaw jestem Waszych opinii, jak Wy mówicie na pielęgniarki..?
>
> mnie "siostro" zawsze przechodziło przez usta, aż dziw bierze, że niedlugo ruszy kampania spoleczna w temacie wątku informująca o tym, że powinno się mowic do pielegniarek "proszę pani"..
>
> czyż to bez sensu nie jest?

bez sensu ;-P a jak na to zapatruje się "nasza siostrzyczka Magdalena"? :-)

+0

autor: drodor, dodał 2011-08-26 18:35komentuj

> O 21:44, dnia 2011-08-25 Baldi napisał(-a):
> ciekaw jestem Waszych opinii, jak Wy mówicie na pielęgniarki..?
>
> mnie "siostro" zawsze przechodziło przez usta, aż dziw bierze, że niedlugo ruszy kampania spoleczna w temacie wątku informująca o tym, że powinno się mowic do pielegniarek "proszę pani"..
>
> czyż to bez sensu nie jest..?
Kiedyś, w szpitalach,chorymi opiekowały się zakonnice. Dlatego przyjęło się zwracać do nich "siostro". To nie ma nic wspólnego z dzisiejszymi pielęgniarkami, a tylko z przyzwyczajeniem czy z tradycją . Jak kto woli.

+0

autor: Madzia1, dodał 2011-08-26 19:38komentuj

> O 16:02, dnia 2011-08-26 Anetka napisał(-a):
> bez sensu ;-P a jak na to zapatruje się "nasza siostrzyczka Magdalena"? :-)

TO ma sens. Nieładnie, niegrzecznie i nie kulturalnie jest mówić siostro. Do rehabilitantów czy psychologów opiekujących się chorymi nikt nie mówi siostro więc i do pielęgniarek też nie wypada tak mówić. To fakt, że kiedyś tylko siostry zakonne były pielęgniarkami,jak się dobrze zagłębić to za czasów naszej prekursorki Florence Nightingale i kobiety lekkich obyczajów były pielęgniarkami - dobrze, że z naszymi polskimi pomysłami nie przyszło komuś do głowy nazywać nas na "p", albo "k". Siostrą jestem dla mojej siostry jednej czy drugiej, a w pracy jestem panią pielęgniarką. Dlaczego nikt nie mówi do lekarzy siostro czy bracie? Też pomagają ludziom. Wszyscy mówią panie doktorze, a ów "doktor" nawet nie ma doktoratu jest zwykłym lekarzem. Najwyższa pora skończyć z tym publicznym "siostrowaniem". Najbardziej mnie wkurza jak w mediach mówią na nas siostry w czepkach. Banda gamoni nie ma pojęcia, że żadna z nas w czepku nie chodzi już od lat. Jeśli jest czepkowanie to tylko w szkole, ale w pracy są one niepraktyczne i żadna go nie zakłada. Nie składamy też żadnych ślubów wieczystych jak siostry zakonne więc daleko nam do nich. Takie jst moje zdanie. n
Jak się rozpocznie kampania na pewno będę nosiła w pracy przypiętą do mundurka plakietkę z tym hasłem :)

+1

autor: Madzia1, dodał 2011-08-26 19:43komentuj

> O 18:35, dnia 2011-08-26 drodor napisał(-a):
> Kiedyś, w szpitalach,chorymi opiekowały się zakonnice. Dlatego przyjęło się zwracać do nich "siostro". To nie ma nic wspólnego z dzisiejszymi pielęgniarkami, a tylko z przyzwyczajeniem czy z tradycją . Jak kto woli.

Kiedy mówi tak do mnie dziecko czy starszy człowiek to mnie to nie razi, ale jak słyszę to od kogoś młodego, a już nie daj od lekarza to mi się nóż w kieszeni otwiera :) słowo "siostra" pozwala na poniżanie, degradowanie. Nikt na lekarza nie krzyczy, a na siostrę to już można bo lekarz ważny, a ona nie. A przecież to nieprawda. Też mamy wyższe wykształcenie, wiedzę czasem większą od niektórych lekarzy, wysokie kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim doświadczenie. Pielęgniarka to już nie ta od basenu czy kaczki - tworzymy z lekarzami, psychologami, rehabilitantami i całą masą specjalistów zespół terapeutyczny, a w zespole powinno się wszystkich na równi traktować. Kiedyś może "siostro" brzmiało ładnie teraz to słowo zaczyna być dla nas poniżeniem dlatego z nim walczymy.

+1

autor: Aga71, dodał 2011-08-26 20:47komentuj

Hmmm...powiem tak. Mnie z kolei strasznie trudno mówiło się siostro do pielęgniarek, jako że mam tylko jedną siostrę. W jednym z ośrodków, w którym się leczyłam był zwyczaj siostrowania. Starałam się sprostać, ale rzadko mi to wychodziło:-). Z kolei w drugim ośrodku każda forma była w obiegu, więc już spokojnie mogłam paniować. Wręcz jedna z pielęgniarek kiedyś /miała chyba zły dzień/ nakrzyczała na pacjenta, że nie jest żadną jego siostrą:D:D. Lekarze z pielęgniarkami i odwrotnie byli per ty z pacjentami zresztą też, ale bez odwrotnie:D:D. Pielęgniarki z pacjentami też były per ty:D:D stwarzało to przemiłą atmosferę:-)

+1

autor: Anetka, dodał 2011-08-26 21:29komentuj

Pielęgniarka to już nie ta od basenu czy kaczki - tworzymy z lekarzami, psychologami, rehabilitantami i całą masą specjalistów zespół terapeutyczny, a w zespole powinno się wszystkich na równi traktować. Kiedyś może "siostro" brzmiało ładnie teraz to słowo zaczyna być dla nas poniżeniem dlatego z nim walczymy.

no tak, tu się całkowicie z Tobą zgadzam :) ja po szpitalach w sumie się nie błąkam ;) ale nieraz jak odwiedzałam babcię to jakoś tak rodzinnie się robiło w sali, jak do młodych pielęgniarek starsze babcie mówiły "siostrzyczko" - ból pooperacyjny był jakiś dziwnie mniejszy ;) a babciom się lepiej robiło :) ale po przemyśleniu zaczynam pojmować tą ideę :) choć mi osobiście chyba by to nie przeszkadzało ;-)

+0

autor: Asowa, dodał 2011-08-26 21:38komentuj

Madzia, dzięki za szczegółowe wyjaśnienie;)
Popieram wasze starania;)

+0

autor: Madzia1, dodał 2011-08-26 21:59komentuj

> O 21:38, dnia 2011-08-26 Asowa napisał(-a):
> Madzia, dzięki za szczegółowe wyjaśnienie;)
> Popieram wasze starania;)

Ależ nie ma za co?
Pozdrawiam Cię cieplutko :*

+0

autor: Monika, dodał 2011-10-05 21:08komentuj

a ja tam lubię kiedy pacjent mówi do mnie siostromam takie poczucie że to słowo zmniejsza barierę między moim podopiecznym a mną, poza tym pielęgnując człowieka niejednokrotnie przekraczam jego sfery intymne(chociażby cielesne)i stworzenie dobrego klimatu jest dla mnie szalenie wazne, jeśli to określenie pomaga(a w mojej opini tak jest)to nie strzelam focha. Poza tym "siostry miłosierdzia"jak nas czasem nazywają to raczej postawa serca a nie etykietka ze kiedyś chorymi opiekowały się zakonnice. Myślę że trzeba w tej sprawie być czujnymm żeby cel nie spadł nam z celownika i zeby nie wyszło że grupa pielęgniarek i połoznych tak bardzo chce sie upodobnić do tych których tak krytykuje za postawy(pierwsze co to tytuł a potem reszta człowieka)I jeśli faktycznie chodzi w tej kampani o to by nas bardziej szanowano(tylko które środowisko ma nas w końcu uszanować?lekarskie czy pacjenci wraz z rodzinami??) to w mojej opini nie jest to najlepsza droga, jeśli pielegniarka wkurza sie ze lekarz mowi do niej siostro niech mu odpowiada bracie, jeśli ma z tym problem to myślę ze plakietka nie pomoże chyba że palnie nią lekarza w czoło żeby zapamiętał ze ona sobie nie życzy..obawiam sie reakcji że pacjenci złapią niezdrowy dystans a lekarze będą z sobie tylko znaną nonszalancją naigrywać się z tej kampani, oczywiscie nie mogę generalizować

+0

autor: Barnypok, dodał 2017-04-02 08:10komentuj

tJthI3 http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6...

+0Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :