SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Piter1151

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 63
ogółem: 8915010
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
Czy podpowiecie mi co dalej?
22017-08-14 17:41
autor: Deepcry, dodał 2017-08-12 08:02komentuj

Dzień dobry :)
Jakbyście byli uprzejmi podzielić się waszym doświadczeniem.

2mc temu wykryłem niebolesny, lekko twardy węzeł chłonny podzuchwowy.
Polecałem do lekarza, zrobiłem USG szyi, jamy brzusznej i morfologię z rozmazem i OB (1), wyniki wyszły ok. Wezły odczynowe po obu stronach szyi i podżuchwowej prawej do 2cm. Laryngolog (ok), stomatolog z pantogramem (ok). RTG klatki z obu stron zrobione 4mc temu (Bez Zmian).
Brak objawów takich jak brak potów nocnych, brak bóli poalkoholowych, brak utraty wagi.

Minął miesiąc, powtórzyłem usg, węzły się powiększyły jeden do 3cm, dale odczynowe o wyraźnej struktórze. Poszedłem do hematologa, dał antybiotyk, powiedział, że pewnie jakiś stan zapalny, którego lekarze (nie byli w stanie srpawdzić).

Minęły następne 2 tygodnie, chyba węzły powiększają się dalej (mimo antybiotyku). Jeden bliżej szczęki zrobił się lekko bolesny przy uciskaniu i połykaniu śliny w tym samym czasie, ból lekko promieniuje do dołu szczęki, skóra trochę zaczęła piec. Nie wiem czy zaczął po prostu naciskać itp.

Teraz pytanie jeżeli byli byście uprzejmi odpowiedzieć, co najlepiej zrobić dalej. Znowu odwiedzić hematologa i tym razem naciskać na jakieś skierowanie do szpitala itp?
Pytanie drugie czy ciagłe macanie węzłów jest dobry pomysłem? Może to powiększyć stan zapalny itp?

Pozdrawiam serdecznie

autor: siwydym, dodał 2017-08-13 22:25komentuj

Proponuję zrobić badania pod kątem cytomegalii, toksoplazmozy i mononukleozy. To choroby wirusowe, które mogą przebiegać z powiększeniem węzłów. Czy inne "węzłowe" miejsca jak doły pachowe czy obojczykowe były sprawdzane na USG?

+1

autor: Deepcry, dodał 2017-08-14 17:41komentuj

 Dzięki za podpowiedź z badaniami na wirusy. Powiedziałem lekarce prowadzącej. Powiedziała, że wyniki krwi były by wtedy gorsze (mam za dobre), dała mi tylko skierowanie na wykrycie pasożytów, ale powiedziała, że też raczej nie mam, bo by wyło widać w wynikach krwi.

Krótka notatka przed wizytą u lekarza:
"20 czerwca na górze szyi po stronie prawej (pod żuchwą) wyczułem mały przesuwalny guzek.
Umówiłem się na wizytuę u lek. Internisty. Zlecił USG konsultację stomatologiczną i laryngologa. Radiolog opisał kilka odczynowych powiększone węzłów chłonnych szyi i tarczycę o obniżonej echogeniczności. OB wyszło 1.
Po wykonaniu pantogramu, lekarz chirurg stomatolog nie swietrdził niczego niepokojącego, poza górną ósemką lewą do usunięcia. Laryngolog nie stwierdził nieprawdiłowości, zlecił badanie hormonów tarczycy. Badanie wyszło w normie z minimalnym powiększeniem ANTY-TG (4.2 iU/ml).

Kontrolne badanie USG szyi dn. 2017.07.31 wykazało powiększanie się wezłów (największy długość do 3cm). USG jamy brzusznej wskazało powięksozną wątrobę, bez powiększonych patologiczne węzłów chłonnych.
Lek. Hematolog powiedział, że wszystkich infekcji nie da się wykryć przy podstawowych konsultacjach i zlecił antybiotyk Zinnat 500mg na 10 dni, który potem był skrócony przez lekarza Internistę do 7 dni.
Lek. Hematolog zlecił również zrobić morfologię z wymazem.
Ząb 8 został usunięty 10 dni temu.
Brak stanów podgorączkowych, przedział temp 36.3. – 37.00 (wieczorem),
brak chudnięcia waga nieco wyższa niż 1mc temu,
czasami w trakcie dnia pojawia się nagłe osłabnięcie/senność, jednak po 1-2h przechodzi,
brak duszności wysiłkowych przy bieganiu i długim spacerowaniu szybkim tempem.
Q: Co może powodować takie powiększanie się wezłów? Czy jakaś choroba autoimmunologiczna, wirus, alergia, grzyb?
Q: Ogólnie wszyscy lekarze mówili, że to nie jest chłoniak, w takim razie cóż to może być?"

Właśnie wracam z USG węzłów odbowodych i RTG klatki piersiowej i chyba na razie moja diagnoza jest zakończona (z dobrym wynikiem) . Są małe węzły pachwinowe z zachowaną wnęką (pewnie od przetarcia skóry, bo żeby się odstresować dużo ostatnio biegałem i chodziłem :P).
Węzły chłonne odczynowe w większości poznikały, lub znacząco zmalały do 13mm (wcześniej 30mm).
Powiem wam, że z tymi węzłami chłonnymi jest niezły cyrk. Diagnozowałem się na wszelki wypadek u dwóch lekarzy prowadzących :) Diagnoza trwała 10 tygodni.
Z tego co się dowiedziałem, to węzły chłonne potrafią się powiększać od tak (wbrew temu co jest w wielu artykułach w internecie). Przyczyn może być milion. Może to być nawet zwykłe przetarcie skóry, zaschnięty pot, zacięcie przy goleniu. Fajna doświadczona lekarka powiedziała mi, że w bardzo wielu przypadkach nie jest się w stanie zdiagnozować czemu węzły chłonne się powiększają, powiększają się i już i tylko trzeba je obserwować, jak są dłużej powiększone to czasami dać antybiotyk a potem jak dalej są powiększone antybiotykiem poprawić. Czasami zmaleją szybko, czasami bardzo wolno a czasami zwłóknieją. Mogą się powiększać mimo tego, że laryngolog, stomatolog i inni specjaliści powykluczali infekcje ... i nie ma w tym nic dziwnego, że mimo tego się powiększają. Usłyszałem nawet od jednego lekarza, że wszystko zależy od tego, jak organizm wypracuje sobie linię obrony. Może być tak, że niektórzy gorączkują podczas przeziębienia a innym zamiast gorączki powiększają się węzły chłonne. To jest połączony i inteligentny system i czasami mogą się powiększać węzły, które są gdzieś tam daleko od pierwotnego miejsca. Ponadto mam dodaktową śledzonę i lekarka powiedziała, że czasami u ludzi z takim czymś, mogą się często powiększać węzły. Niektórym się powiększają łatwo nawet z byle bzdury, niektórym nie. Trzeba trochę poznać swój organizm.
Podobno również węzeł 30mm na długość nie jest wcale duży... właśnie, to jest tylko jego długość a patrzy się na wszystkie rozmiary.
Lekarka powiedziała, że wśród jej pacientów przez wiele lat (wiekowa więc pewnie z 30 lat już przyjmuje), miała tylko parę przypadków nowotworu węzłów i nie było to tak trudno zdiagnozować, są specyficzne symptomy itp. Ma nawet zaznaczonych w dokumentacji pacjentów, z linią obrony właśnie taką, że powiększanie się węzłów u nich od „niczego”, jest normalne. Jedna Lekarka powiedziała mi, że węzły w pasze mogą się nawet powiększyć

Oczywiście węzły trzeba zawsze obserwować (dmuchać na zimne). Badania USG są bardzo tanie, potwarzalne i można obserwować nawet co parę tygodni jak się węzły zachowują. Morfologia z rozmazem też jest diabelnie tania więc dobrze jest raz na pół roku się ukłóć i sobie zapodać USG :)
W forum będę dalej uczestniczył, a jak znowu pojawią się u mnie problemy z węzłami to odświerzę temat :)

+0

Podobne tematy:Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2022 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :